Merhaba Dünya !
Bebek Bakımı Tekniği
Bebek Bakımı Tekniği

Bebek Bakımı Tekniği

Hoşgeldin Bebek !

Yenidoğan bebek günde yaklaşık 20 saat uyumalıdır. Uyurken  bakmak öpmek için uykusu bölünmez. İlk 40 gün yanaktan ağızdan öpmek kucağa almak zararlıdır. ilk 40 gün temel prensip; besle – altına bak – uyut şeklinde olmalıdır.. Doğar doğmaz puset-oto koltuğu kullanabilirsiniz. İlk 6 ay için hamak tarzı beşiklerin salınımı daha kolaydır. “Exor baby” marka, Kayseri yapımı ahşap hamak kalteli ve ucuz.
http://www.hepsiburada.com/exorbaby-gondol-ahsap-bebek-hamagi-besigi-pm-aileexxrhm04

Eldivenlerden Kurtulun
Doğumdan hemen sonra tırnaklar her yerde bulunan basit tırnak makasıyla tam dipten değil biraz kesilerek, her bir parmak 4-5 hamlede yuvarlak kesilir, törpülenir, ayak tırnaklarının hepsi tırnak makasının eğimi yeterli olacağından tek seferde düz kesilir. Haftada bir tekrarlanır. Bebeğin her türlü eşyalarını sadece bebek kullanır.

Not: Bebeklerin damar yapısı ve kan dolaşımı tam gelişmediğinden, mevsim ve hava şartlarına göre 20 C derecenin altındaki oda sıcaklığında eldiven ilk bir ay kadar takılmalıdır.

Emziksiz Daha Kolay
Emzik; geç konuşma, kulak iltihabı, yere düştü kirlendi gibi sorunlara yol açar. Yapay bir destek hiç başlamamak daha iyidir. Bebek için yapılacakları azaltmak anneyi ve bebeği daha mutlu yapar. Emzik ihtiyacı icat etmek zaman kaybı olur.

Al Basması
Yeni doğanlar renkleri ve odaklamayı tam algılayamazlar. Üzerine örtülen kırmızı tülbentin görevi netliği kesmesi ve renkleri olabildiğince tek tona indirgemesiyle loş ve flu bir ortam sağlamaktır. Bir de kırmızı rengi insanların dikkatini çeker bebeğin olduğu tarafı daha fark ettirir. Üstüne çay falan dökülmez.

Sarı Tülbent Sarılığa Çare
Yeni doğan Sarılığı için en güzel çare sabah erken veya gün batarken tamamen çıplak 5 – 10 dakika güneş banyosu yaptırmaktır. Bebeğin üzerine örtülen sarı tülbent gün ışığı etkisi yaptığı sanılır.

Besleme & Bakım
ilk 10 gün saat 3-6-9-12-15-18-21-24 te beslenir. 6-12-18-24 te altı değiştirilir. Bir emzirme yaklaşık 3 dakika sürmelidir, Bir müzik parçası eşliğinde besleme yapılırsa hem süre belirlenir hem bebeğin daha da mutlu olması sağlanır. 3 dakika sonra gaz çıkarma molası verilir, gaz çıkarma omuza bebeğin başını yaslamakla olur. tekrar 3 dakika emzirilir, tekrar gaz molası , tekrar 3 dakka emzir, böyle böyle 5- 6 tur bir besleme seansıdır.  ilk günlerde bir besleme seansı 1 saati bulabilir, sonraki günlerde besleme süresi 20 dakikaya düşer.

10 günden sonrası gece 3 beslemesi iptal edilir.. bebeğin gece kesintisiz uyuduğu görülecektir.   saat -6-9-12-15-18-21-24 te beslenir. 6-12-18-24 te altı değiştirilir.

bez molfix iyidir. kalite diye bildiğiniz ürünler bağımlılık yapan maddeler içerir, başka markaya geçince, yeni marka alerji yaptı sanırsınız ama öyle değildir. elbiselerin hepsi ters dikişler dışarda gözükecek şekilde ve kafadan değil, üst zıbınlar bile şort giyer gibi bacaktan başlanır, kollar geçirilir.. ilk altı ay su vermek önerilmez, ağızda pamukçuk olursa dut şurubu, pamuk kulaklık yardımıyla ağzına 1 damla sürülür, o saniye geçer.. seste müzikte uyutun. kafanın yuvarlaklığını korumak için özel yastıklar var, (bknz:aliexpres tavsiye listesi bu ürünleri kendim sipariş verdim ve kullandım. ) …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir